Skip to content

Filmy

Eliasz

w produkcji

Film „Eliasz” to pełnometrażowa fabuła z uniwersalną historią, dziejącą się poza czasem. Historia Eliasza idealnie wpasowuje się w realia współczesnego świata, zachęcając do refleksji nad jego kondycją i nadzieją pokładaną w Bogu. Eliasz ze Starego Testamentu niemalże woła do współczesnych ludzi, pytając: „jak długo będziecie chwiać się na obie strony?” Nasz film ma być zachętą do budowania relacji z Bogiem, wierzymy, że każdy może usłyszeć Jego głos.

TWÓRCY:

Scenariusz – Maciej Sikorski, Marek Domagała
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Bartosz Duleba, Dariusz Kowalski
Muzyka – Adam Szewczyk
Scenografia – Dariusz Nowak

WYSTĄPIĄ:

Tomasz Buczko, Marcin Konik, Magdalena Kościelniak, Natalia Lewandowska, Kamil Padlikowski, Rafał Porzeziński, Rafał Siwek, Joanna Sych, Ryszard Waligóra

Tobiasz

premiera: lipiec 2021

Film fabularny, zrealizowany w czarno-białej konwencji. Scenariusz filmu jest adaptacją biblijnej „Księgi Tobiasza”. Film jest liryczną opowieścią o duchowej podróży i mistycznym uzdrawianiu relacji w rodzinie. Ascetyczny w formie, nieśpieszny w obrazie, pełen ciszy, dający przestrzeń do kontemplacji Tajemnicy. Z udziałem wybitnego artysty operowego Rafała Siwka.

TWÓRCY:

WYSTĄPILI:

Scenariusz / adaptacja „Księgi Tobiasza” – Maciej Sikorski
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Bartosz Duleba, Michał Bednarczyk
Muzyka – Adam Szewczyk

PO DRUGIEJ STRONIE DNIA

premiera: czerwiec 2021

Film jest częścią projektu „Po drugiej stronie dnia” realizowanego przez Fundację Budzenie Pasji, którego celem jest wsparcie osób niepełnosprawnych zmagających się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi oraz wszelkimi kryzysami natury psychologicznej, spotęgowanymi przez okres pandemii. Mamy nadzieję, że „Po drugiej stronie dnia” da początek ogólnopolskiej dyskusji na temat bieżącej sytuacji osób z niepełnosprawnościami. Podstawą scenariusza filmu są prawdziwe wypowiedzi byłych pacjentów Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie. Osoby z doświadczeniem kryzysu zgodziły się podzielić swoją historią – tym, jak przeszły przez proces chorobowy oraz jakim reakcjom środowiska przyszło im stawić czoła. Film ukazuje trzy etapy choroby psychicznej: pierwsze symptomy, rozwój choroby oraz etap zdrowienia. Wyboista droga, jaką przyszło podążać każdemu z bohaterów, ma swoje odzwierciedlenie na ekranie. Przez historie bohaterów filmu prowadzi wyjątkowa muzyka, napisana przez Adama Szewczyka.

TWÓRCY:

Scenariusz na podstawie wystawy „Uważaj na głowę” – Maciej Sikorski
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Michał Król, ks. Roman Sikoń SDB
Muzyka – Adam Szewczyk

WYSTĄPILI:

Tomasz Balon, Mateusz Biernat, Tomasz Buczko, Tadeusz Dylawerski, Agnieszka Jaworska, Łukasz Kin, Marcin Konik, Natalia Lewandowska, Małgorzata Oczko, Paweł Podgórski, Maciej Sikorski, Ryszard Waligóra, ze specjalnym udziałem Michała „Miśka” Koterskiego i Rafała Siwka

JONASZ

premiera: listopad 2019

Steatralizowana fabuła, będąca adaptacją biblijnej księgi Jonasza. Film jest oszczędny w formie, ascetyczny, mocno symboliczny, z dużą ilością długich ujęć i zbliżeń z nieśpiesznym obrazem i kadrami, które ożywają niczym malarskie płótna. To opowieść dziejąca się niejako poza czasem. Bez wskazywania kontekstów historycznych. Opowieść o Jonaszu odbywa się w dwóch przestrzeniach - w obiekcie przemysłowym (hala starej odlewni żeliwa w Oświęcimiu) i na scenie teatru „Łaźnia Nowa” w Krakowie. W scenografii pojawia się kilkumetrowy szkielet wielkiego wieloryba – płetwala błękitnego. W tytułowej roli Jonasza wystąpił cierpiący na porażenie mózgowe Bawer Aondo-Akaa. Towarzyszą mu aktorzy Teatru EXIT i aktorzy zawodowi. Wielkim walorem filmu jest muzyka, skomponowana przez Adama Szewczyka. Wykonywane utwory są integralną częścią opowieści. Kompozytor zaprosił wybitnych muzyków: Adama „Szabasa“ Kowalewskiego (kontrabas), Bogusława Kaczmara (piano) i Tomasza Drozdka (perkusionalia). Na saksofonie zagrał w tym składzie niewidomy artysta, aktor Teatru EXIT – Ryszard Waligóra.

TWÓRCY:

Scenariusz / adaptacja „Księgi Jonasza” – Maciej Sikorski
Reżyseria – Maciej Sikorski, ks. Roman Sikoń SDB
Zdjęcia – Michał Król, ks. Roman Sikoń SDB
Muzyka – Adam Szewczyk
Scenografia – Olgierd Chmielewski

WYSTĄPILI:

Bawer Aondo-Akaa, Tomasz Balon, Stanisław Banaś, Tadeusz Dylawerski, Marcin Konik, Michał Kulig, Natalia Lewandowska, Zbigniew Łuczyński, Marta Pietruszka, Ryszard Waligóra

WYJŚCIE

premiera: październik 2019

„Wyjście” to 51-minutowy dokument opowiadający o niecodziennej codzienności teatru EXIT. Jest to zapis prób, koncertów i trasy teatru ze spektaklem „Genesis”. W filmie obok aktorów teatru pojawia się legendarny wokalista - Marek Piekarczyk, śpiewający w spektaklu piękne libretto. To opowieść o sztuce, w której chodzi o coś więcej niż sama sztuka. Film jest pięknym obrazem wspólnoty.

TWÓRCY:

Scenariusz – Joanna Zając, Michał Król
Reżyseria – Michał Król
Zdjęcia – ks. Roman Sikoń SDB, Michał Król, Damian Kurzawa, Peter Szarkowski
Muzyka – Adam Szewczyk

WYSTĄPILI:

Tomasz Balon, Tadeusz Dylawerski, Marcin Konik, Zbigniew Łuczyński, Beata Nowosielska, Kamil Padlikowski, Maciej Sikorski, Ryszard Waligóra, ze specjalnym udziałem Marka Piekarczyka

HIOB

premiera: listopad 2017

Krótki film będący adaptacją Księgi Hioba wraz z towarzyszącym programem artystycznym „na żywo”. Z cierpieniem i samotnością biblijnego Hioba mierzy się Tomasz Balon, niepełnosprawny aktor, cierpiący na wielokończynowe porażenie mózgowe. Film staje się pretekstem do odważnego podjęcia tematu cierpienia, przed którym nie ma schronienia. Dla nas, pracujących w środowisku osób niepełnosprawnych jest on wciąż bardzo aktualny. I bardzo trudny. „Świat” ucieka jak może przed tym problemem. My chcielibyśmy stanąć z nim twarzą w twarz, poszukać światła pozwalającego lepiej zrozumieć problem cierpienia. Stąd też wybór aktora do roli głównej. Tomek nie potrzebuje grać, jest w nim prawda, której nie byłby w stanie oddać żaden zawodowy aktor. Nikt z nich nie przeżył tego co on, nikt nie będzie bardziej wiarygodny w przedstawieniu tej postaci. Po filmie widzowie usłyszą prawdziwe historie życiowe aktorów opowiedziane przez reżysera oraz wiersze i piosenki nawiązujące do tematu cierpienia. Spotkanie kończy rozmowa z widzami.

TWÓRCY:

Scenariusz / adaptacja „Księgi Hioba” – Maciej Sikorski
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Barbara Golonka, Krzysztof Pęgiel
Muzyka – Adam Szewczyk, The Saints
Scenografia – Olgierd Chmielewski, Anna Mendera

WYSTĄPILI:

Tomasz Balon, Tadeusz Dylawerski, Marcin Konik, Zbigniew Łuczyński, Maciej Sikorski, Joanna Sych, Ryszard Waligóra

Spektakle

BEZDOMNY JEZUS

premiera: marzec 2023

Rozważania spisane między łóżeczkami pierwszego hospicjum dla dzieci i dorosłych na Litwie, przeplatane 14 pieśniami z „Księgi Lamentacji”, z oryginalną muzyką (fado) i autorskie grafiki, które są jak rentgeny duszy, czyli... wstrząsające do głębi Misterium Drogi Krzyżowej.

TWÓRCY:

Scenariusz – Grzegorz Kiciński
Reżyseria – Maciej Sikorski
Muzyka – Adam Szewczyk
Scenografia – Mariola Durska, Olgierd Chmielewski

WYSTĄPILI:

Tomasz Balon, Tomasz Buczko, Marcin Konik, Natalia Lewandowska, Małgorzata Oczko, Kamil Padlikowski, Maciej Sikorski, Adam Szewczyk, Ryszard Waligóra

PIEŚŃ NAD PIEŚNIAMI

premiera: grudzień 2019

Spektakl ten to absolutnie niezwykłe doświadczenie. To jakby docieranie do jądra miłości, patrzenie na nią po zdjęciu wszystkich „światowych” filtrów – sztucznej atrakcyjności, wybujałego erotyzmu i pustych, emocjonalnych gier. Docieranie do całkiem nieznanych obszarów – uczuć czystych i ich obrazu bez krzywego zwierciadła. Spektakl „Pieśń nad Pieśniami” zainaugurował czwarty rok działalności teatru Exit.

TWÓRCY:

WYSTĄPILI:

Scenariusz / adaptacja księgi „Pieśń nad Pieśniami” – Maciej Sikorski
Reżyseria – Maciej Sikorski
Muzyka – Adam Szewczyk
Scenografia – Anna Mendera

GENESIS

premiera: maj 2018

TWÓRCY:

Spektakl w konwencji teatru cieni z muzyką na żywo, bazujący na biblijnych tekstach opowiadających o stworzeniu świata. Gościem specjalnym jest Marek Piekarczyk, który wykonuje piękne libretto. Po spektaklu następuje spotkanie. Zaproszeni goście będący przedstawicielami różnych gałęzi nauki próbują odpowiedzieć na pytanie o związki współczesnej fizyki i biblijnego opisu stworzenia świat oraz aktualności Księgi Rodzaju w kontekście współczesnych zagrożeń cywilizacyjnych.

WYSTĄPILI:

KU JEDNOŚCI

premiera: listopad 2018

TWÓRCY:

WYSTĄPILI:

Unikatowa odsłona przeszłości, poświęcona historii wyjątkowego miejsca w Polsce, jakim są Kostomłoty. Spektakl realizowany w konwencji teatru cieni i żywego planu z muzyką na żywo, przedstawiający tragiczną historię unitów podlaskich od czasu Unii Brzeskiej, przez carskie prześladowania, aż po przymusowe wysiedlenia po II wojnie światowej. Premierę, podczas Festiwalu „Stanica Jedności” w Kostomłotach poprzedziły warsztaty teatralne, w których wzięli udział uczniowie Katolickiego Liceum im. C.K. Norwida z Białej Podlaskiej. Przedstawienie przygotowywane wspólnie z uczestnikami warsztatów, którzy występują również na scenie, tworząc chór śpiewający trzy pieśni w języku starocerkiewnosłowiańskim.

JEZDA NA MOSKWĘ

premiera: listopad 2016

Spektakl historyczny, połączony z warsztatami dla dzieci, zrealizowany wg tekstów ks. Andrzeja Patrycego Nideckiego i Jana Kochanowskiego. Przedstawienie zrealizowane w konwencji teatru cieni z muzyką na żywo.

TWÓRCY:

Scenariusz / adaptacja tekstów – Maciej Sikorski
Reżyseria – Maciej Sikorski
Muzyka – Adam Szewczyk
Scenografia – Olgierd Chmielewski i Anna Mendera

WYSTĄPILI:

Tadeusz Dylawerski, Marcin Konik, Zbigniew Łuczyński, Maciej Sikorski, Adam Szewczyk

EXIT

premiera: luty 2016

Biblijna „Księga Wyjścia” jest absolutnie niesłychana. Również dla współczesnego człowieka. Jest tak samo prawdziwa zarówno dla nas, jak i dla ludzi sprzed kilku tysięcy lat. Wykorzystując narzędzia teatru cieni i muzykę na żywo, staramy się pokazać, jak bardzo aktualne jest jej przesłanie. Podczas warsztatów teatralno-muzycznych, po spektaklu, artyści dialogują z widzami na temat jej aktualności „tu i teraz”. Owocem warsztatów jest powstanie piosenki do tekstu losowo wybranego przez publiczność psalmu i spontaniczne ilustrowanie przy pomocy figur teatru cieni.

TWÓRCY:

Scenariusz / adaptacja „Księgi Wyjścia” – Maciej Sikorski
Reżyseria – Maciej Sikorski, Tadeusz Dylawerski
Muzyka – Adam Szewczyk
Scenografia – Viola i Olgierd Chmielewscy

WYSTĄPILI:

Tomasz Balon, Tadeusz Dylawerski, Zbigniew Łuczyński, Marcin Konik, Beata Nowosielska, Maciej Sikorski, Adam Szewczyk

Klipy

Gdy wyruszę drogą kamienną

premiera: kwiecień 2024

https://www.youtube.com/watch?v=ZRGF1F4Nsiw

Klip Gdy wyruszę w drogę kamienną

TWÓRCY:

WYSTĄPILI:

Natalia Lewandowska, Adam Szewczyk

W samotności

premiera: kwiecień 2024

TWÓRCY:

WYSTĄPILI:

Tekst – Sylwia Mensfeld
Muzyka – Adam Szewczyk
Wokal – Tomasz Buczko
Gitara – Adam Szewczyk
Akordeon – Ryszard Waligóra
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Emil Książczak, Bartosz Duleba
Montaż – Emil Książczak

Jesień

premiera: listopad 2023

TWÓRCY:

Tekst – Waldemar Gawron & Stan Fortuna
Muzyka – Adam Szewczyk
Wokal – Natalia Lewandowska
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Bartosz Duleba
Montaż – Emil Książczak

WYSTĄPILI:

Tomasz Balon, Tomasz Buczko, Marcin Konik, Natalia Lewandowska, Maciej Sikorski, Joanna Sych, Ryszard Waligóra, gościnnie – Stan Fortuna

LUSTRO

premiera marzec 2023

TWÓRCY:

Tekst – Paweł Podgórski
Muzyka – Adam Szewczyk
Wokal – Tomasz Buczko
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Bartosz Duleba
Montaż – Emil Książczak

WYSTĄPILI:

Tomasz Buczko, Adam Szewczyk, Ryszard Waligóra

JEST TAKI DZIEŃ

premiera: maj 2022

TWÓRCY

Tekst na podstawie utworów z wydawnictwa “Rumak”
Muzyka – Adam Szewczyk
Wokal – Natalia Lewandowska, Rafał Siwek
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Michał Król, ks. Roman Sikoń SDB
Montaż – Michał Król, Krzysztof Jaworski

WYSTĄPILI:

Natalia Lewandowska, Rafał Siwek

Blues

premiera: maj 2022

TWÓRCY:

Tekst na podstawie utworów z wydawnictwa “Rumak”
Muzyka – Adam Szewczyk
Wokal – Rafał Siwek
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Michał Król, ks. Roman Sikoń SDB
Montaż – Michał Król, Krzysztof Jaworski

WYSTĄPILI:

Natalia Lewandowska, Maciej Sikorski, Rafał Siwek, Ryszard Waligóra

Nie tak!

premiera: kwiecień 2022

TWÓRCY:

Tekst – Psalm 1, adaptacja: Maciej Sikorski
Muzyka – Adam Szewczyk
Wokal – Tomasz Balon, Tomasz Buczko, Natalia Lewandowska
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Bartosz Duleba
Montaż – Emil Książczak

WYSTĄPILI:

Tomasz Balon, Tomasz Buczko, Marcin Konik, Natalia Lewandowska, Maciej Sikorski, Ryszard Waligóra

Trzeba marzyć

premiera: marzec 2022

TWÓRCY:

Tekst – Jonasz Kofta
Muzyka – Adam Szewczyk
Wokal – Tomasz Balon, Tomasz Buczko, Marcin Konik, Natalia Lewandowska, Szymon Chojnacki, Joanna Sych
Reżyseria – Maciej Sikorski
Zdjęcia – Bartosz Duleba
Montaż – Emil Książczak

WYSTĄPILI

Tomasz Balon, Tomasz Buczko, Szymon Chojnacki, Marcin Konik, Karolina Kubicka, Katarzyna Kubicka, Natalia Lewandowska, Joanna Sych, Ryszard Waligóra